Technical Features
| Print Head | EPSON Dx5/Dx7/5113 |
| Number of Print Head | One/Two |
| Print Width | 1620mm |
| Maximum Printing Precision | 1440*1440(dpi) |
| Printing Speed | 4 PASS: 18.6m2/h, 6 PASS: 8.6m2/h (DX5) - 4 PASS: 36m2/h, 6 PASS: 16m2/h (5113) |
| Media | Vinyl, Flex Banner, Wallpaper, Backlit film, One Way Vision, Reflection Film, PP Sticker, Etc. |
| RIP Software | Maintop, Photoprint |
| Interface | USB 2.0 |
| Print Head Heihght | 1.7mm / 2.5mm |
| Input Power | AC220V, 50HZ/60HZ |
| Ink | Eco Solvent/Sublimation/Water Based |