Technical Features
| Print Head | EPSON Dx5 |
| Number of Print Head | Two |
| Print Width | 3250mm |
| Maximum Printing Precision | 1440*1440(dpi) |
| Printing Speed | 3 PASS: 48m/hr, 4 PASS: 38.4m/hr, 6 PASS: 30m2/hr |
| Media | Vinyl, Flex Banner, Wallpaper, Reflection Film, PP Sticker, Etc. |
| RIP Software | Maintop |
| Interface | USB 2.0 |
| Print Head Heihght | 1.5-3mm above media (adjustable |
| Input Power | AC220V, 50HZ/60HZ |
| Ink | Eco Solvent |