Technical Features
| Model Type | MC5038H |
| Print Head | RICOH GEN5 |
| Print Head Quantity | 5/6 |
| Curing Type | LED UV |
| UV Ink Type | Rigid and Flexible |
| Print Speed | 6 PASS: 2.4m2/h, 8 PASS: 1.9m2/h |
| RIP Software | Ultraprint, Colorgate RIP, Onyx |
| Interface | USB 3.0 |
| Print Size | 500mm*380mm |
| Dimension | 1250mm*1150mm*600mm(L*W*H) |
| Media Thickness | 1-75mm |
| Operation Environment | Temperature:20-35°C, Humidity:30%-70% |
| Power Specification | AC220V+10% 50-60HZ>20A |