Technical Features
| Model Type | MC2513GS-4H |
| Print Head | RICOH GEN5 |
| Print Head Quantity | 3 or 4 |
| Quality of Fit | Beam, Carriage, Platform Deviation +0.15mm-+0.25mm |
| Print Precision | Bi-direction cross grid graph: Max printing deviation 1-2 pixels |
| Diagonal Line Precision | Effective printing area max deviation 0.2MM-0.5MM |
| Print Color | Default 3 heads for CMYK,White, Optional extra White, Lc, Lm |
| Interface | USB 3.0 |
| Print Size | 2500mm*1300mm |
| Dimension | 4128mm*2095mm*1360mm(L*W*H) |
| Media Thickness | 1-90mm |
| Ink Supply System | Auto ink supply system |
| Ink Supply Control | Anti-vibration of negative pressure ink supply control technology |