Technical Features
| Model Type | MC2512GV |
| Print Head | RICOH GEN5 |
| Print Head Quantity | 4-6 |
| Print Mode | Uni-directional and Bidirectional |
| Print Precision | 600dpi*600dpi 600dpi*900dpi 600dpi*1200dpi 900dpi*1200dpi |
| Print Speed | Draft mode:22.5m2/h, Standard mode:12.5m2/h, Quality mode:8m2/h |
| Print Color | Default 4 heads for CMYK,White,Varnish Optional extra White or Varnish |
| Interface | USB 3.0 |
| Print Size | 2500mm*1200mm |
| Dimension | 4128mm*2000mm*1360mm(L*W*H) |
| Media Thickness | 1-90mm |
| Operation Environment | Temperature:20-35°C, Humidity:30%-70% |
| Power Specification | AC220V+10% 50HZ > 20A |