Technical Features
.jpg)
| Model Type | MC2030GS-16H |
| Print Head | RICOH GEN5 |
| Print Head Quantity | 16 |
| Print Mode | Uni-directional and Bidirectional |
| Print Precision | 600dpi*600dpi 600dpi*900dpi 600dpi*1200dpi 900dpi*1200dpi |
| Print Speed | Draft mode:120m2/h, Standard mode:83m2/h, Quality mode:61m2/h |
| Print Color | C+M+Y+K+White, optional Lc, Lm |
| Interface | USB 3.0 |
| Print Size | 2000mm*3000mm |
| Dimension | 4320mm*2185mm*1370mm(L*W*H) |
| Media Thickness | 1-90mm |
| Operation Environment | Temperature:20-32°C, Humidity:40%-70% |
| Power Specification | AC220V+10% 50-60HZ |