Technical Features
| Model Type | MC1612GH |
| Print Head | Gh2220 |
| Print Head Quantity | 4+2 / 4+4 |
| Print Mode | Uni-directional and Bidirectional |
| Print Precision | 720dpi*600dpi 720dpi*900dpi 720dpi*1200dpi |
| Print Speed | Draft mode:14.46m2/h, Standard mode:7.98m2/h, Quality mode:5.4m2/h |
| Print Color | C+M+Y+K+W |
| Interface | USB 3.0 |
| Print Size | 1600mm*1200mm |
| Dimension | 3120mm*2550mm*1400mm(L*W*H) |
| Media Thickness | 1-90mm |
| Operation Environment | Temperature:20-35°C, Humidity:30%-70% |
| Power Specification | AC220V+10% 50-60HZ > 20A |